سنسور خازنی

این مورد را ارزیابی کنید
(12 رای‌ها)

سنسور خازنی چیست؟
در مهندسی برق، سنسور خازنی یک تکنولوژی است که براساس اتصال خازنی انجام می پذیرد که می تواند هر چیزی را که رسانا باشد یا دی الکتریک متفاوت از هوا داشته باشد شناسایی و اندازه گیری کند.

سنسور خازنی کپسولی
بسیاری از انواع سنسورهای خازنی برای تشخیص و اندازه گیری مجاورت، موقعیت و یا جابجایی، رطوبت، سطح مایع و شتاب استفاده می شوند. دستگاه های رابط انسان بر اساس حسگر خازنی، مانند پد های مسیر، می توانند موس کامپیوتر را جایگزین کنند. دستگاههای پخش صوتی دیجیتال، تلفن های همراه و رایانه ها از صفحه های لمسی سنسور خازنی به عنوان دستگاه های ورودی استفاده می کنند. سنسورهای خازنی می توانند جایگزین دکمه های مکانیکی شوند.

سنسور خازنی
طراحی سنسوز خازنی:
سنسور خازنی از بسیاری از رسانه های مختلف، مانند مس، ایندیم قلع اکسید (ITO) و جوهر چاپ ساخته شده است. سنسورهای خازنی مس می توانند بر روی PCB های استاندارد FR4 و همچنین در مواد انعطاف پذیر نصب شود. ITO اجازه می دهد تا سنسور خازنی تا 90٪ شفافیت داشته باشد. اندازه و فاصله سنسور خازنی هر دو برای عملکرد سنسور بسیار مهم هستند.

شماتیک سنسور خازنی

علاوه بر اندازه سنسور و فاصله آن نسبت به بورد (ground plane) ، نوع بورد استفاده می شود بسیار مهم است. از آنجایی که ظرفیت پارازیتی سنسور نسبت به میدان الکتریکی (e-field) به زمین بستگی دارد، مهم است که صفحه ای را انتخاب کنید که تمرکز خطوط e-field را بدون هیچ جسم هدایت کننده ای محدود می کند.

انواع سنسور خازنی