کنترل هارمونیک

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در یک سیستم جریان الکتریکی، هارمونیک یک ولتاژ یا جریان در چند فرکانس اساسی سیستم تولید شده توسط عمل بارهای غیر خطی مانند یکسو کننده ها (rectifier) ، قطع روشنایی یا دستگاه های مغناطیسی اشباع شده است. فرکانس هارمونیک در شبکه برق علت مکرر مشکلات کیفیت قدرت است. هارمونیک در سیستم های برقی منجر به افزایش گرما در تجهیزات و هادی ها، اشتباه در درایوهای متغیر سرعت و نوسان گشتاور در موتورها می شود.

فیلتر هارمونیک

اعوجاج هارمونیک (Harmonic distortion) توسط دستگاه های غیر خطی دردستگاه ایجاد می شود. جریان یک دستگاه غیرخطی با ولتاژ اعمال شده متناسب نیست. تحریف هارمونیک تا حدودی در تمام سیستم های برقی وجود دارد.

نویز فیلتر

اساسا، نیاز به کنترل هارمونیک ها تنها زمانی که آنها به یک مشکل برخورد می کنند احساس می شود و در واقع تحریف هارمونیک پدیده جدیدی در سیستم های قدرت نیست.

روش کنترل هارمونیک مبتنی بر تنظیم پارامترهای سری فوریه (به عنوان مثال اجزای هارمونیک) سیگنال کنترل برای به حداقل رساندن سیگنال خطا برای سیستم های اشاره شده و یا مختلط تکراری است.

حذف نویز

سه دلیل شایع بروز مشکلات هارمونیکی:

1. منبع جریان هارمونیک بسیار بزرگ است.
2. مسیری که جریان از آن عبور می کند بیش از حد طولانی می شود (به صورت الکتریکی)، که موجب اعوجاج ولتاژ بالا یا مداخله در تلفن کردن می شود.
3. پاسخ سیستم یک یا چند هارمونیک را به درجه ای بالاتر از حد توان می رساند.

جهت مشاهده مقالات دیگر پیمان الکتریک نیز، اینجا کلیک نمایید.