مقالات

ترمیستور چیست؟

ترمیستور ptc

ترمیستورها مقاومت هایی هستند که به تغییرات دما واکنش نشان می دهند. 

آن ها دستگاه هایی برای اندازه گیری دما هستند که از ویژگی تغییر مقاومت الکتریکی به عنوان وسیله ای برای اندازه گیری دمااستفاده می کنند.

دو نوع ترمیستور وجود دارد: ضریب دمای مثبت (PTC) و ضریب دمای منفی (NTC).

ترمیستور یا سنسور دمای PTC چیست؟  

سنسور دمای)PTC مشخصه دمای مثبت ) مقاومتی با ویژگی دمایی مثبت است که در دماهای معمولی مقدار مقاومت پایینی(570تا770)دارد به طور معمول سه سنسور دمای PTC به صورت سری در موتور متصل می شوند( بسته به سازنده ی موتور) بنابراین مقدار مقاومت در برابر سرما(570 تا770)تولید می شود.

ترمیستور ptc

مشاهده محصولات ترموسوییچ یا سنسور دما

عملکرد سنسور دمای PTC

سنسورهای دمای PTC اغلب به عنوان رسانای سرما نیز شناخته می شوند. با این حال، در یک دمای آستانه معین، مقاومت به سرعت افزایش می یابد. دمای آستانه توسط سازنده موتور به گونه ای انتخاب می شود که با مقدار دمای نامی عایق موتور مطابقت داشته باشد.این اجازه می دهد تا تغییر در مقدار مقاومت برای محافظت از موتور اعمال شود، زیرا PTCها در سیم پیچ های موتور تعبیه شده اند.

انواع ترمیستورهای PTC

ترمیستورهای PTC  به طور کلی به دو دسته تقسیم میشوند:

دسته ی اول از مقاومتهای سیلیکونی حساس به حرارت تشکیل شده است . این دستگاه ها ضریب دمایی مثبت نسبتا یکنواختی را در اکثر محدوده عملیاتی خود نشان می دهد .

دسته دوم مواد سرامیکی پلی کریستالی هستند.آنها معمولا بسیار مقاوم بوده اما با افزودن مواد ناخالص نیمه رسانا می شوند. آنها اغلب با استفاده از ترکیبات باریم، سرب و استرانسیم / تیتانیت با افزودنی هایی مانند ایتریم، منگنز، تانتالیوم و سیلیس تولید می شوند.

ویژگی های ترمیستور PTC

این دستگاه ها دارای یک ویژگی مقاومت دمایی هستند که تا زمانی که دستگاه به دمای بحرانی برسد که اصطلاحا به آن «کوری»، یعنی دمای سوئیچ یا انتقال، می گویند، یک ضریب دمایی منفی بسیار کوچک نشان می دهد.

با نزدیک شدن به این دمای بحرانی، دستگاه ها شروع به افزایش ضریب مقاومت دمایی مثبت و همچنین افزایش زیادی در مقاومت می کنند.

ترمیستور PTC باید به مدار کنترلی متصل شود که می تواند تغییر مقاومت را به سیگنال کنترلی تبدیل کرده که قادر به قطع جریان برق به موتور است.

ترمیستورهای NTC چیست؟

ترمیستورها یNTC  به عنوان ICLS (محدود کننده های جریان هجومی ) به منظور محافظت از مدارهای دستگاه های الکتریکی و وسایل الکترونیکی در برابر جریان های هجومی به راحتی و به طور موثر به کار می روند.

ترمیستور ntc

با ترمیستور NTC، هنگامی که دما افزایش می یابد، مقاومت کاهش می یابد. برعکس، هنگامی که دما کاهش می یابد، مقاومت افزایش می یابد. این نوع ترمیستور بیشترین استفاده را در دستگا های برقی دارد.

کاربرد ترمیستورهای NTC

 ترمیستورها یاسنسورهای NTC بیشتر در کاربردهای سنجش دما مورد استفاده قرار می گیرند ، در حالی که ترمیستور PTC در برنامه های محافظت از مدار الکتریکی از جمله محدود کردن جریان هجومی یا محافظت از ولتاژ برای مدار یا دستگاه به کار می روند.

مانیتورینگ دما در سیستم‌های هواشناسی، لباس شویی، ظرف شویی، توستر ها، پرینتر‌های ۳ بعدی از کاربردهای دیگر این سنسورها هستند.
در گوشی‌های هوشمند وظیفه ی NTCاعلام گزارش حرارتی باطری به گوشی است. به هنگام شارژ اگر دمای باطری از حد مجاز بیشتر شود با کم شدن مقدار NTC گوشی بلافاصله فرمان توقف عملیات شارژ را صادر می‌کند.

پارامتر های مهم برای انتخاب ترمیستور:

NTC یا PTC نوع ترمیستور:

مقاومت به طور مثال ۱ کیلو اهم

شکل ظاهری : دیسکی، مهره ای یا میله ای

رنج دمایی که بیشترین رنج منفی 73 الی 16 درجه سلسیوس میباشد.

خطا بطور مثال : R25=100KΩ ±۵%

به طور کلی ترمیستورها بسته به نیاز به دامنه دمای عملکرد و زمان پاسخگویی ، در انواع مختلفی از مواد ، بسته ها و اشکال از جمله دیسک ، تراشه ، مهره یا میله در دسترس هستند.به طور کلی آن ها سنسور دمای کم هزینه ای هستند که که زمان پاسخ سریع را در محدوده دمای عملیاتی محدود ارائه می دهند.

آنها همچنین تغییر بزرگتری در مقدار مقاومت در واحد تغییر دما دارند ، بنابراین احتمال حساسیت و سطح دقت را بالا میبرند.

برای خرید و اطلاعات بیشتر میتوانید با پیمان الکتریک تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *